Five Waynesville High School boys and three WHS girls placed in the top 12 overall in individual lifts in the State Power Lifting meet held on Saturday, March, at Glendale High School in Springfield.  

“It was an awesome experience and I couldn't be more proud of how they behaved, competed and supported each other Saturday,” said Chad Drehle, who coached the students who volunteer to participate in the power lifting group. “They represented Waynesville with class.”

Six weeks earlier, power lifting was added to WHS’s Tiger Performance Training with students training two days a week.  Most were novice power lifters, so the strategy at the meet was simply to:
 • Safely & successfully complete all three attempts in each lift (37 out of 39 were completed)
• Have no disqualifying lifts, based on state power lifting meet rules (36 out of 39 lifts qualified)
• Gain confidence and experience
• Achieve personal records in all lifts
 
They competed as individuals and as a team (12 lifters or fewer) in the following lifts:
1.    Bench Press
2.     Dead Lift
3.     Back Squat
 
Five of the boys placed in the top 12 overall and the results were as follows:
1.      Harry Franco - Personal Record in all 3 lifts
2.      Nicklas Clary - Personal Record in all 3 lifts
3.   Braden Drehle - Personal Record in Bench
          and Dead Lift - Inj Squat)
4.      Kian Ashford - Personal Record in all 3 lifts
5.      Tandon English - Personal Record in all 3 lifts
6.       Johnathan Stump - Personal Record in all 3 lifts
7.       Michael Treadway - Personal Record in all 3 lifts
8.      Dion Nunez - Personal Record in all 3 lifts
9.     Blake Guenella - Personal Records in all 3 lifts
10.   Terry Marshall - Personal Records in all 3 lifts
 
All of the girls placed in the top 12 overall in the state and their results were as follows:  
1.      Patience Cooke - Personal Records in all 3 lifts
2.       Madison Wallace - Personal Records in all 3 lifts
3.      Kendall Balley - Personal Records in all 3 lifts
 
Students who participated paid for their own t-shirts, food and entry fee themselves.  
 
Receiving medals (based on combined lifts) were:
Male
155 Weight Class
Tandon English = 9th
Harry Franco = 17th
 
165 Weight Class
Blake Guenella = 15th
 
175 Weight Class
Michael Tredway = 13th
Jonathan Stump = 17th
 
195 Weight Class
Braden Drehle = 14th
   Prior Injury = did not squat - place is with a
      2 lift total vs 3 lift
 
225 Weight Class
Nick Clary = 6th
 
250 Weight Class
Kian Ashford = 17th
Dion Nunez = 21st
 
Unlimited
Terry Marshall = 14th
 
Female
145 Weight Class
Kendall Bailey = 6th
 
155 Weight Class
Patience Cooke = 7th